Kubańczycy radzą sobie z epidemią bardzo dobrze. Zachorowań odnotowano 2280 zaś zgonów zaledwie 84. Szybko wprowadzone i egzekwowane obostrzenia przyniosły dobry efekt. Jednak nie oznacza to, że szybko zaczniemy ponownie eksplorować Kubę 🙁

Na dzień dzisiejszy rząd kubański planuje 3 etapy odmrażania turystyki:

1 etap ma obejmować uruchomienie kurortów „zewnętrznych” takich jak Cayo Coco, Cayo Guillermo czy Cayo Santa Maria. Tam pracownicy, obsługa hoteli, restauracji, sklepików będą pracować w systemie zmianowym 7 dni pracy na 7 dni kwarantanny. Przyjmowanie turystów przewidywane jest już na sierpień.
2 etap to otwarcie części Varadero ale nadal bez możliwości przemieszczania się po kraju, przewidywany jest na wrzesień.
3 etap to Hawana (okolice października/listopada) jednak tylko do 30 procent jej pojemności, czyli restauracje, muzea, miejsca rozrywki będą pod nadzorem policji w celu zachowania ograniczeń ilości przebywających osób w lokalu.
Po tych 3 etapach jeśli Kuba nie odnotuje nagłego przyrostu zachorowań to zacznie wracać do normalności.Oby stało się to jak najszybciej bo już w tej chwili sytuacja gospodarcza a tym samym ekonomiczna kubańczyków nie jest łatwa. Dostępność wielu produktów pierwszej potrzeby jest bardzo ograniczona a przecież wiemy doskonale, że przed pandemią nie było Łatwo o niektóre produkty. Wielu kubańczyków utrzymywało się z turystyki, od wynajmu pokoi „casa partlicular” przez transport, oprowadzanie wycieczek na sprzedaży własnych wyrobów na ulicach skończywszy. Dziś to wszystko stoi 🙁  Mamy ogromną nadzieję, że wszystkie 3 etapy odmrażania turystyki na Kubie przebiegną bez zakłóceń i niebawem będziemy mogli bezpiecznie podróżować po Kubie !!!