Kuba jest niezmiernie ciekawym kierunkiem podróżniczym szczególnie jeśli mówimy o podróżach przygodowych. Począwszy od ustroju, który przyciąga swoją innością, poprzez piękno przyrody, cudowne plaże, salsę, zapach i smak kubańskich specjałów, na kulturze i usposobieniu ludzi tam żyjących skończywszy. Należy poznawać, smakować i odczuwać Kubę wszystkimi zmysłami. Stąd odpowiedzialne podróżowanie na Kubę ma bardzo wymierne znaczenie.
Jak podróżować?
Po pierwsze należy się do tej podróży dobrze przygotować. Sprawdzić co powinniśmy a czego nie. Czym możemy urazić tych, którzy nas goszczą w swoich casas particulares i co powinniśmy przemilczeć. Kubańczycy są bardzo otwartymi ludźmi, lubiącymi rozmowy, łaknącymi poznawania nowego. Chętnie rozmawiają i słuchają opowieści od podróżników, szczególnie podczas wspólnych posiłków, ale są także bardzo wrażliwi. Pamiętajmy, że dostępność do informacji ze świata na Kubie jest ograniczona więc znajomość sytuacji w różnych krajach w dużej mierze płynie od turystów.
Druga kwestia to ekologia – kubańczycy borykają się z wieloma problemami codziennego życia. Jednym z nich jest woda. Mają jej ograniczone zasoby więc chociażby biorąc prysznic w casas pamiętajmy o tym aby szanować wodę i używać jej racjonalnie. Pamiętajmy, że casas particulares to prywatne domy kubańczyków, które w nie były projektowane pod turystykę i takie obłożenie i eksploatacje jak dzieje się to dziś. Dlatego może się zdarzyć, że biorąc godzinny prysznic zabraknie wody dla mieszkańców sąsiednich pokoi. Warto o tym pamiętać i korzystać z tego dobra racjonalnie. Natomiast ciekawym i godnym do naśladowania jest fakt, że kubańczycy potrafią dać kilka żyć przedmiotom zanim uznają, że przestały nadawać się do użytku. Oczywiście ma na to wpływ fakt, że zdobycie nowych przedmiotów nie jest łatwe, ale mimo to ich pomysłowość i umiejętności są godne uznania.
Trzecia kwestia i chyba najważniejsza – Kuba jest kierunkiem dla podróżników otwartych, życzliwych i nie roszczeniowych. Jest piękna, zachwycająca, roztańczona, życzliwa ale także biedna, bez luksusów i wygód z problemami nie do rozwiązania mimo ogromnych chęci. Dlatego wybierając się na Kubę należy przyjąć, że nie zawsze wszystko odbędzie się tak jak sobie to zaplanowaliśmy, że samochód z kierowcą się może dużo spóźnić, że ciepła woda pod prysznicem się może nagle skończyć, że w restauracjach nie zamienią z nami ani jednego słowa po angielsku, że za internetem musimy czasem odbyć pielgrzymki i jego jakość nie zawsze nas zadowoli, itd…
W zamian jednak otrzymamy wszystko to co na Kubie jest najpiękniejsze. Salsę, muzykę, przepiękne kolorowe ulice Hawany tętniące życiem, wspaniałą kuchnie kubańską, drinki, cudowne cadillaki, wspaniałą muzykę, pachnące cygara, niezapomniane plaże i wiele więcej. Członkowie naszego zespołu to podróżnicy wybierający różne kierunki świata ale jednogłośnie możemy stwierdzić, że tylko z Kuby wraca się z ogromem emocji, przemyśleń i doświadczeń, które mają długotrwały wpływ na nasze postrzeganie codzienności i przewartościowanie naszego życia.
Poznaj i odkryj z nami Kubę 🙂 I szukaj nas w magazynie All Inclusive a znajdziesz też kod rabatowy na nasze wyprawy 🙂